piątek, 9 października 2009

Obowiązki poprzedzające realizację planowanych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Zgodnie z art. 46 ustawy realizacja przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko, jest dopuszczalna wyłącznie po uzyskaniu dec. o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia (zwanej dalej "decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach").

Przedsięwzięcie, to zamierzenie budowlane lub inna ingerencja w środowisko polegająca na przekształceniu lub zmianie sposobu wykorzystania terenu, w tym również na wydobywaniu kopalin, wymagająca decyzji lub zgłoszenia.

W przypadku: dróg, linii kolejowych, napowietrznych linii elektroenergetycznych, oraz instalacji do przesyłu ropy naftowej, produktów naftowych, substancji chemicznych lub gazu będących przedsięwzięciami mogącymi znacząco oddziaływać na środowisko, dec. o środowiskowych uwarunkowaniach wydaje się dla całego przedsięwzięcia realizowanego w granicach województwa.

Wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wymaga przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, które dla tego samego przedsięwzięcia przeprowadza się jednokrotnie.

Wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach następuje przed uzyskaniem między innymi takich dokumentów jak dec. o pozwoleniu na budowę, dec. o zatwierdzeniu projektu budowlanego, koncesja na poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż kopalin, na wydobywanie kopalin ze złóż, pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzeń wodnych, decyzji o zatwierdzeniu projektu scalenia lub wymiany gruntów decyzji o zmianie lasu na użytek rolny, decyzji o ustaleniu lokalizacji autostrady jak również drogi krajowej. Dec. o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie wskazanych wyżej decyzji, przy czym złożenie wniosku o wydanie wskazanych decyzji powinno nastąpić nie później niż przed upływem dwóch lat od dnia, w którym dec. o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna. Termin ten może ulec wydłużeniu o dwa lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Postępowanie w przedmiocie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wszczyna się na wniosek podmiotu podejmującego realizację przedsięwzięcia. Dla przedsięwzięcia, dla którego wymagana jest dec. o zatwierdzeniu projektu scalenia lub wymiany gruntów, postępowanie w przedmiocie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wszczyna się z urzędu.

Do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach należy co do zasady dołączyć poświadczoną przez właściwy organ kopię mapy ewidencyjnej z zaznaczonym przebiegiem granic terenu, którego dotyczy wniosek, oraz obejmującej obszar, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie.

Jeżeli liczba stron postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przekracza 20, strony mogą być zawiadamiane o dec.ch i innych czynnościach organu przez obwieszczenie lub w inny zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości sposób publicznego ogłaszania.

Organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest:

    1)    wojewoda - w przypadku

  • będących przedsięwzięciami mogącymi znacząco oddziaływać na środowisko dróg, linii kolejowych, napowietrznych linii elektroenergetycznych, instalacji do przesyłu ropy naftowej, produktów naftowych, substancji chemicznych lub gazu, sztucznych zbiorników wodnych
  • przedsięwzięć na terenach zamkniętych, przedsięwzięć realizowanych na obszarach morskich, zmiany lasu, niestanowiącego własności Skarbu Państwa, na użytek rolny;

    2)        starosta - w przypadku scalania, wymiany lub podziału gruntów,

    3)        dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych - w przypadku zmiany lasu, stanowiącego własność Skarbu Państwa, na użytek rolny;

    4)    wójt, burmistrz lub prezydent miasta - w przypadku pozostałych przedsięwzięć.

    W postępowaniu w sprawie oceny oddziaływania na środowisko określa się, analizuje oraz ocenia:

        1)    bezpośredni i pośredni wpływ danego przedsięwzięcia na:

    a)    środowisko oraz zdrowie i warunki życia ludzi,

    b)    dobra materialne,

    c)    zabytki,

    d)    wzajemne oddziaływanie między czynnikami, o których mowa w lit. a-c,

    e)    dostępność do złóż kopalin;

        2)    możliwości oraz sposoby zapobiegania i ograniczania negatywnego oddziaływania na środowisko;

        3)    wymagany zakres monitoringu.

    Postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko przeprowadza organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W niektórych wypadkach przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach właściwy organ, jest zobowiązany do uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia z innymi organami administracji publicznej (np. ministrem właściwym do spraw środowiska, państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym, dyrektorem urzędu morskiego).

    Jeżeli wymagane jest sporządzenie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, wnioskodawca dołącza go do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wnioskodawca przed złożeniem wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach może zwrócić się z zapytaniem do organu właściwego do wydania tej decyzji o określenie zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

    Organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zapewnia możliwość udziału społeczeństwa w postępowaniu, w ramach którego sporządzany jest raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

    Jeżeli z postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko wynika zasadność realizacji przedsięwzięcia w wariancie innym niż proponowany, organ administracji, za zgodą wnioskodawcy, wskazuje w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wariant dopuszczony do realizacji lub, w razie braku zgody wnioskodawcy, odmówi, w drodze decyzji, określenia środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia.

    Właściwy organ wydaje dec. o środowiskowych uwarunkowaniach po stwierdzeniu zgodności lokalizacji przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli plan ten został uchwalony.

    W decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach właściwy organ określa:

        1)    rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia;

        2)    warunki wykorzystywania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich,

        3)    wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym,

        4)    wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych, w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii,

        5)    wymogi w zakresie ograniczania transgranicznego oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których przeprowadzono postępowanie dotyczące transgranicznego oddziaływania na środowisko,

        6)    w określonych przypadkach - stwierdzenie konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania.

    Linki sponsorowane

    DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
    Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

    ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

    tel. (061) 86-888-05

    podatki@matysiak-kancelaria.pl

    www.ksiegowa-poznan.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz