piątek, 9 października 2009

Ochrona kopalin

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze złożem kopaliny jest takie naturalne nagromadzenie minerałów i skał oraz innych substancji stałych, gazowych i ciekłych, których wydobywanie może przynieść korzyść gospodarczą.

    Przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska stanowią, iż złoża kopalin podlegają ochronie polegającej na racjonalnym gospodarowaniu ich zasobami oraz kompleksowym wykorzystaniu kopalin, w tym kopalin towarzyszących. Eksploatację złoża kopaliny prowadzi się w sposób gospodarczo uzasadniony, przy zastosowaniu środków ograniczających szkody w środowisku i przy zapewnieniu racjonalnego wydobycia i zagospodarowania kopaliny. Podejmujący eksploatację złóż kopaliny lub prowadzący tę eksploatację jest obowiązany przedsiębrać środki niezbędne do ochrony zasobów złoża, jak również do ochrony powierzchni ziemi oraz wód powierzchniowych i podziemnych, sukcesywnie prowadzić rekultywację terenów poeksploatacyjnych oraz przywracać do właściwego stanu inne elementy przyrodnicze.

    Instrumenty służące temu celowi określa przywołana na wstępie ustawa Prawo geologiczne i górnicze. Zaliczyć do nich należy :

  1. Obowiązek uzyskania koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie poszukiwania lub rozpoznawania złóż kopalin, wydobywania kopalin ze złóż i bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz składowania odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych. Zgodnie z art. 17 ustawy, jeżeli przemawia za tym szczególnie ważny interes państwa lub szczególnie ważny interes społeczny, związany zwłaszcza z ochroną środowiska, udzielenie koncesji może być uzależnione od ustanowienia zabezpieczenia roszczeń, mogących powstać wskutek wykonywania działalności objętej koncesją. Względy ochrony środowiska mogą być podstawą odmowy wydania koncesji oraz jej cofnięcia. W razie gdy przedsiębiorca narusza przepisy ustawy, w szczególności w zakresie ochrony środowiska czy racjonalnej gospodarki zasobami złóż kopalin, organ koncesyjny wzywa go do niezwłocznego zaniechania naruszeń, jeżeli zaś przedsiębiorca pomimo to nie zaprzestaje naruszać przepisy ustawy, organ może cofnąć koncesję albo ograniczyć jej zakres bez odszkodowania.
  2. Obowiązek przygotowania  przez podmiot ubiegający się o ubiegający się o koncesję na wydobywanie kopalin ze złoża, projektu zagospodarowania złoża. Projekt ten powinien określać zamierzenia po pierwsze w zakresie ochrony złóż kopalin, w tym kopalin towarzyszących i użytecznych pierwiastków śladowych występujących w złożu, zwłaszcza przez ich kompleksowe i racjonalne wykorzystanie, po drugie w zakresie technologii eksploatacji, zapewniającej ograniczenie ujemnych jej wpływów na środowisko.
  3. Wynikający z art. 64 ustawy obowiązek sporządzenia, na podstawie warunków określonych w koncesji oraz projektu zagospodarowania złoża, planu ruchu każdego zakładu górniczego, który określa szczegółowe przedsięwzięcia niezbędne w celu zapewnienia między innymi prawidłowej i racjonalnej gospodarki złożem, ochrony środowiska wraz z obiektami budowlanymi oraz zapobiegania szkodom i ich naprawiania. Plan ruchu zakładu górniczego podlega zatwierdzeniu, w drodze decyzji, przez właściwy organ nadzoru górniczego. Przedsiębiorca jest również zobowiązany do prowadzenia ewidencji zasobów złoża, co polega na ustalaniu zmian w zasobach złoża.
  4. Obowiązek sporządzania dla terenu górniczego miejscowego plan zagospodarowania przestrzennego, przy czym plan taki powinien zapewniać integrację wszelkich działań podejmowanych w granicach terenu górniczego między innymi w celu ochrony środowiska, w tym obiektów budowlanych. Plan może w szczególności określić obiekty lub obszary, dla których wyznacza się filar ochronny, w granicach którego, ze względu na ochronę oznaczonych dóbr, wydobywanie kopalin nie może być prowadzone albo może być dozwolone tylko w sposób zapewniający ochronę tych dóbr. Terenem górniczym, zgodnie z ustawową definicją, jest przestrzeń objęta przewidywanymi szkodliwymi wpływami robót górniczych zakładu górniczego. Projekt planu wymaga uzgodnienia z właściwym organem nadzoru górniczego.
  5. Ciążący na przedsiębiorcy obowiązek przedsięwzięcia niezbędnych środków w celu ochrony środowiska oraz rekultywacji gruntów i zagospodarowania terenów po działalności górniczej, w razie likwidacji zakładu górniczego. W takiej sytuacji przedsiębiorca jest zobowiązany również do zabezpieczenia niewykorzystanej części złoża kopaliny oraz złóż sąsiednich. Przedsiębiorca, który uzyskał koncesję na wydobywanie kopalin ze złóż lub koncesję na bezzbiornikowe magazynowanie substancji oraz składowanie odpadów w górotworze zobowiązany jest utworzyć fundusz likwidacji zakładu górniczego.

    Organy właściwe w zakresie prawa geologicznego i górniczego niezależnie od przesłanek bezpośrednio odnoszących się do podejmowanych przez nie rozstrzygnięć, mają obowiązek badania, czy spełnione są wymagania przewidziane przepisami ochrony środowiska.

    Linki sponsorowane

    DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
    Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

    ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

    tel. (061) 86-888-05

    podatki@matysiak-kancelaria.pl

    www.ksiegowa-poznan.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz