piątek, 9 października 2009

Ochrona powietrza

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Prawo ochrony środowiska wskazuje, iż powietrze to = powietrze znajdujące się w troposferze, z wyłączeniem wnętrz budynków i miejsc pracy.

Ochrona powietrza polega na zapewnieniu jak najlepszej jego jakości, w szczególności przez:

  • utrzymanie poziomów substancji w powietrzu poniżej dopuszczalnych dla nich poziomów lub co najmniej na tych poziomach,
  • zmniejszanie i utrzymanie poziomów substancji w powietrzu poniżej poziomów docelowych albo poziomów celów długoterminowych lub co najmniej na tych poziomach. 

W ten sposób ustawa realizuje normy między innymi :

  • Dyrektywy Rady 84/360/EWG z dnia 28 czerwca 1984 r. w sprawie zwalczania zanieczyszczeń powietrza przez zakłady przemysłowe,
  • Dyrektywy Rady 88/609/EWG z dnia 24 listopada 1988 r. w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza z dużych obiektów energetycznego spalania,
  • Dyrektywy Rady 96/62/WE z dnia 27 września 1996 r. w sprawie oceny i zarządzania jakością otaczającego powietrza,
  • Dyrektywy Rady 1999/30/WE z dnia 22 kwietnia 1999 r. odnoszącej się do wartości dopuszczalnych dla dwutlenku siarki, dwutlenku azotu i tlenków azotu oraz pyłu i ołowiu w otaczającym powietrzu,
  • Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2001/80/WE z dnia 23 października 2001 r. w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza z dużych obiektów energetycznego spalania,
  • Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2002/3/WE z dnia 12 lutego 2002 r. odnoszącej się do ozonu w otaczającym powietrzu.

Szczegółowe wskaźniki charakteryzujące jakość powietrza określa Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 czerwca 2002 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów niektórych substancji w powietrzu, alarmowych poziomów niektórych substancji w powietrzu oraz marginesów tolerancji dla dopuszczalnych poziomów niektórych substancji.

Oceny jakości powietrza dokonuje się w strefach, przy czym strefę stanowi albo aglomeracja o liczbie mieszkańców większej niż 250 tysięcy, albo obszar jednego lub więcej powiatów położonych na obszarze tego samego województwa, niewchodzący w skład aglomeracji,. Oceny jakości powietrza i obserwacji zmian dokonuje się w ramach państwowego monitoringu środowiska.

Wojewódzki inspektor ochrony środowiska, w terminie do dnia 31 maja każdego roku, dokonuje oceny poziomu substancji w powietrzu w danej strefie za rok poprzedni oraz odrębnie dla każdej substancji dokonuje klasyfikacji stref, w których poziom:

  1. choćby jednej substancji przekracza poziom dopuszczalny powiększony o margines tolerancji,
  2. choćby jednej substancji mieści się pomiędzy poziomem dopuszczalnym a poziomem dopuszczalnym powiększonym o margines tolerancji;
  3. substancji nie przekracza poziomu dopuszczalnego;
  4. przekracza poziom celu długoterminowego; 
  5. nie przekracza poziomu celu długoterminowego.

    Wyniki oceny oraz klasyfikację stref wojewódzki inspektor ochrony środowiska niezwłocznie przekazuje wojewodzie.

    Dla stref, w których poziom choćby jednej substancji przekracza poziom dopuszczalny powiększony o margines tolerancji, wojewoda, w terminie 15 miesięcy od dnia otrzymania wyników oceny poziomu substancji w powietrzu i klasyfikacji stref od WIOŚ, po zasięgnięciu opinii właściwych starostów, określa, w drodze rozporządzenia, program ochrony powietrza mający na celu osiągnięcie dopuszczalnych poziomów substancji w powietrzu. Dla stref, w w których został przekroczony poziom dopuszczalny albo poziom docelowy więcej niż jednej substancji w powietrzu sporządza się wspólny program ochrony powietrza dotyczący wszystkich tych substancji. Wojewoda zapewnia możliwość udziału społeczeństwa w postępowaniu, którego przedmiotem jest sporządzenie programu ochrony powietrza.

        W przypadku ryzyka występowania przekroczeń dopuszczalnych lub alarmowych poziomów substancji w powietrzu w danej strefie wojewoda, po zasięgnięciu opinii właściwego starosty, określa, w drodze rozporządzenia, plan działań krótkoterminowych, w którym ustala się działania mające na celu:

    zmniejszenie ryzyka wystąpienia takich przekroczeń; oraz ograniczenie skutków i czasu trwania zaistniałych przekroczeń.

        O ryzyku wystąpienia przekroczeń dopuszczalnych albo alarmowych poziomów substancji w powietrzu albo o wystąpieniu takich przekroczeń, wojewoda w sposób zwyczajowo przyjęty, niezwłocznie powiadamia społeczeństwo oraz podmioty korzystające ze środowiska, zobowiązane do ograniczenia lub zaprzestania wprowadzania z instalacji gazów lub pyłów do powietrza.

    Ponadto na obszarze, na którym istnieje przekroczenie dopuszczalnego poziomu substancji w powietrzu, w odniesieniu do zakładów, gdzie jest eksploatowana instalacja, która jest kwalifikowana jako przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko, wojewoda może, w drodze decyzji wydanej z urzędu, nałożyć na podmiot korzystający ze środowiska, który prowadzi działalność powodującą wprowadzanie substancji do powietrza, obowiązek prowadzenia pomiarów poziomów tej substancji w powietrzu Od 1 stycznia 2008 r. kompetencję tę przejmie marszałek województwa. Podmiot na który obowiązek ten został nałożony obowiązany jest przechowywać wyniki pomiarów przez 5 lat od zakończenia roku kalendarzowego, którego dotyczą.

    Wojewoda może też, w drodze rozporządzenia, w celu zapobieżenia negatywnemu oddziaływaniu na środowisko lub na zabytki określić dla terenu województwa bądź jego części rodzaje lub jakość paliw dopuszczonych do stosowania, a także sposób realizacji i kontroli tego obowiązku. Od 1 stycznia 2008 r. kompetencję tę przejmie sejmik województwa.

    Linki sponsorowane

    DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
    Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

    ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

    tel. (061) 86-888-05

    podatki@matysiak-kancelaria.pl

    www.ksiegowa-poznan.pl

1 komentarz:

  1. To są zagadnienia które mnie naprawdę interesują. Wydaje mi się, że ochrona środowiska to kierunek na czasie, a gdzie warto taki studiować? Może w Warszawie na http://www.wseiz.pl/pl/studia/wydzial-zarzadzania/ochrona-srodowiska . Wiele pozytywów na temat tej uczelni można znaleźć w sieci, studenci polecają ze względu na bardzo wysoki poziom nauczania.

    OdpowiedzUsuń