piątek, 9 października 2009

Ochrona wód

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo ochrony środowiska (art. 97 – 100):

  1. Ochrona wód polega na zapewnieniu ich jak najlepszej jakości, w tym utrzymywaniu ilości wody na poziomie zapewniającym ochronę równowagi biologicznej, w szczególności przez utrzymywanie jakości wód powyżej albo co najmniej na poziomie wymaganym w przepisach albo doprowadzanie jakości wód co najmniej do wymaganego przepisami poziomu, gdy nie jest on osiągnięty.
  2. Poziom jakości wód jest określany z uwzględnieniem ilości substancji i energii w wodach oraz stopnia zdolności funkcjonowania ekosystemów wodnych.
  3. Wody podziemne i obszary ich zasilania podlegają ochronie polegającej w szczególności na zmniejszaniu ryzyka zanieczyszczenia tych wód poprzez ograniczenie oddziaływania na obszary ich zasilania oraz utrzymywaniu równowagi zasobów tych wód.
  4. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, wody podziemne przeznacza się na zaspokojenie potrzeb bytowych ludzi.
  5. Organy administracji planują i realizują działania w zakresie ochrony poziomu jakości wód uwzględniające obszary zlewni hydrograficznych. Przy planowaniu i realizacji przedsięwzięcia powinny być stosowane rozwiązania, które ograniczą zmianę stosunków wodnych do rozmiarów niezbędnych ze względu na specyfikę przedsięwzięcia. Jeżeli konieczna jest czasowa zmiana stosunków wodnych, jest ona dopuszczalna wyłącznie w okresie niezbędnym. Każdy, kto czasowo doprowadził do zmiany stosunków wodnych, jest obowiązany do podjęcia działań w celu ich przywrócenia, gdy zmiana ta przestanie być niezbędna.

    Szczegółowe zasady ochrony wód określa ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne.

    Zgodnie z art. 38 wskazanej ustawy wody, jako integralna część środowiska oraz siedliska dla zwierząt i roślin, podlegają ochronie, niezależnie od tego, czyją stanowią własność. Celem ochrony wód jest utrzymywanie lub poprawa jakości wód, biologicznych stosunków w środowisku wodnym i na terenach podmokłych tak, aby dla osiągnąć efekty szczegółowo wyspecyfikowane w tym przepisie. Realizując powyższe cele zwane "celami środowiskowymi", należy zgodnie z ustawą zapewnić, aby wody, w zależności od potrzeb, nadawały się w szczególności do:

  6. zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia;
  7. rekreacji oraz uprawiania sportów wodnych;
  8. bytowania ryb i innych organizmów wodnych w warunkach naturalnych, umożliwiających ich migrację.

        Realizacji opisanych wyżej celów służy cały katalog instrumentów wskazanych w ustawie.

        Dla przykładu ustawa określa liczne zakazy w tym. :

  • wprowadzania ścieków bezpośrednio do wód podziemnych,
  • wprowadzania do wód odpadów, w rozumieniu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach oraz ciekłych odchodów zwierzęcych,
  • wprowadzania do wód śniegu wywożonego z terenów zanieczyszczonych,
  • lokalizowania na obszarach bezpośredniego zagrożenia powodzią inwestycji zaliczanych do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko,
  • mycia pojazdów w wodach powierzchniowych oraz nad brzegami tych wód,

        Ponadto ścieki, których wprowadzanie do wód (także do ziemi) jest dopuszczalne powinny być oczyszczone w stopniu wymaganym przepisami ustawy i nie zawierać substancji wskazanych w art. 40 ustawy, ani powodować skutków w przepisie tym wskazanych (zmian w naturalnej, charakterystycznej dla nich biocenozie, zmian naturalnej mętności, barwy, zapachu, formowania się osadów lub piany).

        Obiekt budowlany lub zespół takich obiektów, których użytkowanie jest związane z wprowadzaniem ścieków do wód lub do ziemi, nie może zostać oddany do użytkowania, jeżeli nie zostały spełnione ochrony środowiska. Budowę urządzeń służących do zaopatrzenia w wodę realizuje się jednocześnie z rozwiązaniem spraw gospodarki ściekowej, w szczególności przez budowę systemów kanalizacji zbiorczej i oczyszczalni ścieków. Wszystkie aglomeracje o równoważnej liczbie mieszkańców powyżej 2.000 powinny być wyposażone w systemy kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych, zakończone oczyszczalniami ścieków.

        Ochronie wód służy również obowiązek uzyskania pozwolenia wodnoprawnego przez wszystkie podmioty, korzystające z wód w sposób określony w art. 122 ust 1 i 2 Ustawy Prawo wodne (chodzi w pierwszym rzędzie o tzw. szczególne korzystanie z wód w rozumieniu art. 37 ustawy tj. o korzystanie wykraczające poza korzystanie powszechne lub zwykłe poprzez: pobór oraz odprowadzanie wód powierzchniowych lub podziemnych, wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, piętrzenie oraz retencjonowanie śródlądowych wód powierzchniowych, korzystanie z wód do celów energetycznych; korzystanie z wód do celów żeglugi oraz spławu, wydobywanie z wód kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów, a także wycinanie roślin z wód lub brzegu)

    Spośród instrumentów służących ochronie wód (wskazanych w ustawie Prawo wodne) warto zwrócić również uwagę na możliwość ustanawiania stref ochronnych. Zgodnie z art. 51 ustawy w celu zapewnienia odpowiedniej jakości wody ujmowanej do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia oraz zaopatrzenia zakładów wymagających wody wysokiej jakości, a także ze względu na ochronę zasobów wodnych, mogą być ustanawiane strefy ochronne ujęć wody oraz obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych. Strefę ochronną ujęcia wody stanowi obszar, na którym obowiązują zakazy, nakazy i ograniczenia w zakresie użytkowania gruntów oraz korzystania z wody. Strefę ochronną dzieli się na teren ochrony bezpośredniej i pośredniej. Na terenie ochrony bezpośredniej ujęć wód podziemnych oraz powierzchniowych zabronione jest użytkowanie gruntów do celów niezwiązanych z eksploatacją ujęcia wody. Na terenach ochrony pośredniej może być zabronione lub ograniczone wykonywanie robót oraz innych czynności powodujących zmniejszenie przydatności ujmowanej wody lub wydajności ujęcia Strefę ochronną ustanawia, w drodze aktu prawa miejscowego, dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej, na wniosek i koszt właściciela ujęcia wody, wskazując zakazy, nakazy, ograniczenia oraz obszary, na których one obowiązują.

    Linki sponsorowane

    DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
    Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

    ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

    tel. (061) 86-888-05

    podatki@matysiak-kancelaria.pl

    www.ksiegowa-poznan.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz