piątek, 9 października 2009

Przeciwdziałanie zanieczyszczeniom środowiska

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Przeciwdziałanie zanieczyszczeniom (rozumianym jako emisje, które mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzi lub stanu środowiska, mogą powodować szkodę w dobrach materialnych, mogą pogarszać walory estetyczne środowiska lub mogą kolidować z innymi, uzasadnionymi sposobami korzystania ze środowiska) jest jednym z podstawowych działań podejmowanych w ramach ochrony środowiska.

    Przeciwdziałanie zanieczyszczeniom polega na zapobieganiu lub ograniczaniu wprowadzania do środowiska substancji lub energii.

Zgodnie z art. 140 ustawy podmiot korzystający ze środowiska jest obowiązany zapewnić przestrzeganie wymagań ochrony środowiska, w szczególności przez:

    1)    odpowiednią organizację pracy,

    2)    powierzanie funkcji związanych z zapewnieniem ochrony środowiska osobom posiadającym odpowiednie kwalifikacje zawodowe,

    3)    zapoznanie pracowników, których zakres czynności wiąże się z kwestiami ochrony środowiska, z wymaganiami w tym zakresie, gdy nie jest konieczne odpowiednie przygotowanie zawodowe w tym zakresie,

    4)    podejmowanie działań w celu wyeliminowania lub ograniczenia szkód w środowisku wynikających z nieprzestrzegania wymagań ochrony środowiska przez pracowników, a także podejmowanie właściwych środków w celu wyeliminowania takich przypadków w przyszłości.

Również pracownicy zatrudniani przez podmiot korzystający ze środowiska są obowiązani postępować w sposób zapewniający ochronę środowiska.

Dla porządku należy przypomnieć, że podmiotami korzystającymi ze środowiska w rozumieniu ustawy są:

a)    przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, oraz osoby wykonujące zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki,

b)    jednostki organizacyjne nie niebędące przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej,

c)    osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami a, korzystające ze środowiska w zakresie, w jakim korzystanie ze środowiska wymaga pozwolenia

Do podstawowych zasad przeciwdziałania zanieczyszczeniom można zaliczyć:

Zasady dotyczące Instalacji

  1. Obowiązek eksploatacji instalacji lub urządzeń w taki sposób by nie powodowało to przekroczenia standardów emisyjnych. Oddziaływanie instalacji lub urządzenia nie powinno także powodować pogorszenia stanu środowiska w znacznych rozmiarach lub zagrożenia życia lub zdrowia ludzi. Eksploatacja instalacji nie powinna powodować przekroczenia standardów jakości środowiska. Eksploatacja instalacji oraz urządzeń zgodnie z wymaganiami ochrony środowiska jest obowiązkiem ich właściciela, chyba, że wykaże on, iż władającym instalacją lub urządzeniem jest na podstawie tytułu prawnego inny podmiot. Przestrzeganie wymagań ochrony środowiska związanych z eksploatacją dróg, linii kolejowych, linii tramwajowych, lotnisk oraz portów zapewniają zarządzający tymi obiektami
  2. Zasadę, iż wielkość emisji z instalacji lub urządzenia w warunkach odbiegających od normalnych powinna wynikać z uzasadnionych potrzeb technicznych i nie może występować dłużej niż jest to konieczne. Warunkami odbiegającymi od normalnych są w szczególności okres rozruchu, awarii i likwidacji instalacji lub urządzenia.
  3. Zasadę, iż technologia stosowana w nowo uruchamianych lub zmienianych w sposób istotny instalacjach i urządzeniach powinna być najmniej uciążliwa dla środowiska (między innymi poprzez stosowanie substancji o małym potencjale zagrożeń, efektywne wytwarzanie oraz wykorzystanie energii, zapewnienie racjonalnego zużycia wody i innych surowców oraz materiałów).
  4. Zasadę prawidłowej eksploatacji instalacji polegającą w szczególności na stosowaniu paliw, surowców i materiałów eksploatacyjnych zapewniających ograniczanie ich negatywnego oddziaływania na środowisko oraz podejmowaniu odpowiednich działań w przypadku powstania zakłóceń w procesach technologicznych i operacjach technicznych w celu ograniczenia ich skutków dla środowiska.
  5. Prowadzenie przez podmioty eksploatujące instalację oraz użytkowników urządzeń okresowych pomiarów wielkości emisji i pomiarów ilości pobieranej wody. Od lipca 2007 badania przeprowadzać będą mogły wyłącznie laboratoria posiadające certyfikat wdrożonego systemu jakości lub certyfikat akredytacji w rozumieniu ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności. Wyniki pomiarów prowadzący instalację i użytkownik urządzenia przedstawiają organowi ochrony środowiska oraz wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska, jeżeli pomiary te mają szczególne znaczenie ze względu na potrzebę zapewnienia systematycznej kontroli wielkości emisji lub innych warunków korzystania ze środowiska.
  6. Obowiązek uzyskania pozwolenia na eksploatację Instalacji, jeżeli taki obowiązek wynika z przepisów prawa.
  7. Obowiązek zgłoszenia organowi ochrony środowiska zamiaru eksploatacji Instalacji, z której emisja nie wymaga pozwolenia, ale która może negatywnie oddziaływać na środowisko. Organ ochrony środowiska może ustalić, w drodze decyzji, wymagania w zakresie ochrony środowiska dotyczące eksploatacji instalacji, z której emisja nie wymaga pozwolenia, o ile jest to uzasadnione koniecznością ochrony środowiska.

Zasady dotyczące środków transportu

  1. Zasadę, iż środki transportu powinny spełniać wymagania ochrony środowiska określone w ustawie Prawo ochrony środowiska oraz w przepisach odrębnych.

Zasady dotyczące instalacji lub urządzeń nagłaśniających

  1. Zakaz używania instalacji lub urządzeń nagłaśniających na publicznie dostępnych terenach miast, terenach zabudowanych oraz na terenach przeznaczonych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Zakaz nie obejmuje okazjonalnych uroczystości oraz uroczystości i imprez związanych z kultem religijnym, imprez sportowych, handlowych, rozrywkowych i innych legalnych zgromadzeń, a także podawania do publicznej wiadomości informacji i komunikatów służących bezpieczeństwu publicznemu. Za to rada gminy może, w drodze uchwały, ustanawiać ograniczenia, co do czasu funkcjonowania instalacji lub korzystania z urządzeń, z których emitowany hałas może negatywnie oddziaływać na środowisko.

Zasady dotyczące substancji

  1. Zasadę wprowadzania do środowiska wytwarzanej, wykorzystywanej lub transportowanej substancji wyłącznie w zakresie, w jakim jest to konieczne w związku z charakterem prowadzonej działalności. Podmiot wprowadzający do obrotu substancję jest obowiązany do opakowania substancji w sposób zabezpieczający przed przypadkowym wprowadzeniem do środowiska oraz do załączenia informacji zapewniającej identyfikację zagrożeń, jakie wynikają z wprowadzenia substancji do środowiska. Jeżeli przypadkowe wprowadzenie substancji do środowiska może spowodować zanieczyszczenie, informacja ta powinna określać dodatkowo sposób postępowania w celu ograniczenia szkód.
  2. Zakaz, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie i przepisach odrębnych, wprowadzania do obrotu lub ponownego wykorzystania substancji stwarzających szczególne zagrożenie dla środowiska. Substancje takie powinny być wykorzystywane, przemieszczane i eliminowane przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności. Instalacje lub urządzenia, w których są lub były wykorzystywane substancje stwarzające szczególne zagrożenie dla środowiska, powinny zostać oczyszczone lub unieszkodliwione.

Zasady dotyczące produktów

  1. Zasadę nakazującą podmiotowi wprowadzającemu produkt do obrotu zapewnienie spełnienia przez produkt wymagań ochrony środowiska.
  2. Ograniczanie przy wytwarzaniu produktu (bez uszczerbku dla jego walorów użytkowych i bezpieczeństwa użytkownika):
    1. zużycia substancji i energii oraz
    2. wykorzystywania substancji i rozwiązań technicznych mogących negatywnie oddziaływać na środowisko w okresie użytkowania produktu oraz po jego zużyciu,
    3. wykorzystywania substancji i rozwiązań technicznych utrudniających naprawę produktu, jego demontaż w celu oddzielenia zużytych elementów wymagających szczególnego postępowania na podstawie przepisów ustawy o odpadach oraz użycie części produktu w innym produkcie lub ich wykorzystanie do innych celów użytkowych po zużyciu produktu.

Zasady dotyczące eksploatacją dróg, linii kolejowych, linii tramwajowych, lotnisk oraz portów

  1. Obowiązek zapewnienia ochrony przed zanieczyszczeniami powstającymi w związku z eksploatacją dróg, linii kolejowych, linii tramwajowych, lotnisk oraz portów przez: stosowanie rozwiązań technicznych ograniczających rozprzestrzenianie zanieczyszczeń (w tym zabezpieczeń akustycznych, zabezpieczeń przed przedostawaniem się zanieczyszczonych wód opadowych do gleby lub ziemi, środków umożliwiających usuwanie odpadów powstających w trakcie eksploatacji dróg, linii kolejowych, linii tramwajowych, lotnisk oraz portów) oraz właściwą organizację ruchu. Eksploatacja dróg, linii kolejowych, linii tramwajowych, lotnisk oraz portów nie może powodować przekroczenia standardów jakości środowiska.
  2. Obowiązek dokonywania przez zarządzającego drogą, linią kolejową, linią tramwajową, lotniskiem lub portem okresowych pomiarów poziomów w środowisku substancji lub energii wprowadzanych w związku z eksploatacją tych obiektów. W razie eksploatacji obiektów o określonych cechach lub kategoriach wskazujących na możliwość wprowadzania do środowiska substancji lub energii w znacznych ilościach zarządzający drogą, linią kolejową, linią tramwajową, lotniskiem lub portem jest obowiązany do ciągłych pomiarów ich poziomów w środowisku. Wyniki pomiarów zarządzający obiektem przedkłada organowi ochrony środowiska oraz wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska, o ile pomiary te mają szczególne znaczenie dla systematycznej obserwacji zmian stanu środowiska wynikających z eksploatacji tych obiektów.

Za nieprzestrzeganie poszczególnych zasad przeciwdziałania zanieczyszczeniom i skutki tych działań albo zaniechań ustawa Prawo ochrony środowiska przewiduje sankcje o różnym charakterze. Wymienić należy odpowiedzialność cywilną za szkody spowodowane oddziaływaniem na środowisko (na zasadach określonych w k.c. z modyfikacjami wynikającymi z ustawy Prawo ochrony środowiska art. 322 i nast.), odpowiedzialność karną (za czyny wskazane w art. 329 – 361 ustawy), odpowiedzialność administracyjną (art. 362 i nast.) oraz możliwość nałożenia przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska administracyjnych kar pieniężnych (nie należy kar mylić z opłatami z tytułu korzystania ze środowiska uiszczanymi na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego) .

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz