piątek, 9 października 2009

Polityka ekologiczna państwa

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Zasady Konstytucyjne

Zgodnie z art. 5 Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997 r. Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli, strzeże dziedzictwa narodowego oraz zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju. 

Władze publiczne są obowiązane do zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska (art. 68 ust 4).

Zgodnie z art. 74 Konstytucji RP władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom. Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych.

Wymogi ochrony środowiska mogą być podstawą wprowadzenia w drodze ustawy ograniczeń w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw obywateli (art. 31 ust 3).

Polityka ekologiczna państwa

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (wg stanu na 1 stycznia 2008 r.) :

  1. Polityka ekologiczna państwa ma na celu stworzenie warunków niezbędnych do realizacji ochrony środowiska (art. 13 ustawy).
  2. Polityka ekologiczna państwa, na podstawie aktualnego stanu środowiska, określa w szczególności: cele ekologiczne, priorytety ekologiczne, poziomy celów długoterminowych, rodzaj i harmonogram działań proekologicznych, środki niezbędne do osiągnięcia celów, w tym mechanizmy prawno-ekonomiczne i środki finansowe (art. 14 ust 1 ustawy).
  3. Politykę ekologiczną państwa przyjmuje się na 4 lata, z tym że przewidziane w niej działania w perspektywie obejmują kolejne 4 lata (art. 14 ust 2 ustawy).
  4. Politykę ekologiczną państwa uchwala Sejm na wniosek Rady Ministrów, zaś projekt polityki ekologicznej państwa opracowuje minister właściwy do spraw środowiska, po zasięgnięciu opinii marszałków województw. Minister zapewnia również możliwość udziału społeczeństwa w postępowaniu, którego przedmiotem jest sporządzenie projektu polityki ekologicznej państwa (art. 15 ustawy).
  5. Rada Ministrów przedkłada Sejmowi co 4 lata raport z realizacji polityki ekologicznej państwa (art. 16 ustawy).

    Zgodnie z art. 17 i 18 ustawy organy wykonawcze jednostek samorządu terytorialnego (województwa, powiatu i gminy), w celu realizacji polityki ekologicznej państwa, sporządzają odpowiednio wojewódzkie, powiatowe i gminne programy ochrony środowiska. Projekty programów są opiniowane przez: ministra właściwego do spraw środowiska w przypadku projektów programów wojewódzkich, zarząd województwa w przypadku projektów programów powiatowych oraz zarząd powiatu w przypadku projektów gminnych. Programy ochrony środowiska jednostek samorządu terytorialnego uchwalają odpowiednio sejmik województwa, rada powiatu albo rada gminy. Z wykonania programów organ wykonawczy województwa, powiatu i gminy sporządza co 2 lata raporty, które przedstawia odpowiedniemu sejmikowi albo radzie.

    Zgodnie z wyrokiem WSA w Krakowie z dnia 25 stycznia 2005 r. (II SA/Kr 1385/04) programy ochrony środowiska nie stanowią aktów prawa miejscowego. Realizują one politykę ekologiczną państwa, a ich treść z założenia ma znaczenie kierunkowe, niekonkretyzujące uprawnień lub obowiązków podmiotów zewnętrznych.

    Linki sponsorowane

    DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
    Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

    ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

    tel. (061) 86-888-05

    podatki@matysiak-kancelaria.pl

    www.ksiegowa-poznan.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz